ورزشی و سلامتی
 
ورزشی و سلامتی

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاريخ شنبه 1391/03/13 توسط mona

با 5 ورزش زانو درد خود را کاهش دهید

با 5 ورزش زانو درد خود را کاهش دهید
در ابتدا با مقدار کم شروع کنید. اگر برای بار اول، بدون درد حرکات را انجام دادید، برای بار دوم تعداد حرکات را بیشتر کنید. به طور کلی، در حدود 30 دقیقه هر روز ورزش کنید.

پیاده روی باعث کاهش درد مفاصل و تقویت عضلات پا می شود و انعطاف پذیری بدن را بهبود می بخشد و برای قلب نیز بسیار خوب است.
 
1 - پا را از یک طرف بلند کردن
پشت یک صندلی را برای حفظ تعادل بگیرید. وزن بدن را روی پای چپ بیندازید. پای راست را بلند کنید و از پای چپ دور کنید. پای راست باید صاف باشد و عضلات پا باید کشیده باشند. خم نشوید. پای خود را پایین بیاورید و استراحت کنید. این حرکت را 10 بار انجام دهید، استراحت کنید و 10 بار دیگر هم انجام دهید. اگر برایتان سخت است تا جایی که می توانید پایتان را بالا ببرید، نه بیشتر. بعد از چندین بار تمرین، خواهید توانست پای خود را بالاتر ببرید.

2 - نشستن و بلند شدن
این تمرین برای راحت بلند شدن می باشد. دو بالش بر روی صندلی بگذارید و صاف بنشینید. کف پاها باید روی زمین باشد. به آرامی بلند شوید. سپس، به آرامی بنشینید. در این تمرین باید زانوها خم باشند و حرکت نکنند. دستان تان هم می توانند آزادانه در طرفین باشند و هم می تواند ضربدری همدیگر را بگیرند. اگر برای تان سخت است، یک بالش دیگر اضافه کنید و یا از صندلی دسته دار برای بلند شدن کمک بگیرید.

3 - تعادل بر یک پا
روی یک پا بایستید. می توانید پشتی یک صندلی را برای حفظ تعادل بگیرید. به آرامی، پای خود را بالا ببرید. 20 ثانیه در این حالت بمانید. به آرامی پای خود را به زمین برسانید. دوباره این حرکت را انجام دهید. این حرکت برای زمانی که می خواهید از ماشین پیاده شوید و یا خم شوید، مفید است. اگر برایتان مقدور است، مدت طولانی تری روی یک پا بایستید و یا با چشمان بسته این حرکت را انجام دهید.

4 - بالا رفتن از پله
این حرکت پا را قوی می کند. ابتدا هر دو پا روی زمین باشند. پای چپ خود را بر روی پله بگذارید (می توانید به جای پله، از جسمی سفت به ارتفاع پله نیز استفاده کنید). به دنبال آن، پای راست را نیز بر روی پله قرار دهید. سپس صاف بایستید. الان کف هر دو پایتان روی پله قرار دارد. پایین بیایید، بدین صورت که اول پای راست خود و سپس پای چپ را پایین بگذارید. 10 بار این حرکت را تکرار کنید و استراحت کنید و سپس 10 بار دیگر انجام دهید. بار دوم ابتدا پای راست خود را روی پله قرار دهید. اگر برایتان سخت است، می توانید از دیوار و نرده برای حفظ تعادل کمک بگیرید و یا در ابتدا، از پله هایی با ارتفاع کم استفاده کنید.

5 - پیاده روی
پیاده روی یک ورزش خوب برای درد زانو می باشد. پیاده روی باعث کاهش درد مفاصل و تقویت عضلات پا می شود و انعطاف پذیری بدن را بهبود می بخشد و برای قلب نیز بسیار خوب است. موقع پیاده روی، به جلو نگاه کنید و با آرامش اعصاب، راه بروید. بازوها و پاهایتان را حرکت دهید. اگر شما مبتلا به استئوآرتریت هستید، بهتر است قبل از انجام دادن ورزش، با پزشک خود مشورت کنید.

سایر ورزش های مفید
اگر ورزش کنید، وزنتان نیز کم می شود (البته با رعایت تعادل در خوردن غذا) و با کاهش وزن، فشار کمتری به مفاصل وارد خواهد شد.
سایر ورزش هایی که برای درد زانو مفید می باشند، عبارتند از: دوچرخه سواری، شنا و ورزش های آبی. ورزش های آبی برای درد مفاصل و آرتریت بسیار خوب هستند.
درباره ورزش هایی که نباید انجام دهید، از پزشک و یا فیزیوتراپیست خود بپرسید.

چه قدر ورزش کنید؟
در ابتدا با مقدار کم شروع کنید. اگر برای بار اول، بدون درد حرکات را انجام دادید، برای بار دوم تعداد حرکات را بیشتر کنید. به طور کلی، در حدود 30 دقیقه هر روز ورزش کنید. بعد از چندین جلسه، عضلات پای شما از زانویتان حفاظت می کنند و انعطاف پذیری بدن شما افزایش می دهند.
برخی از کوفتگی ها و درد عضلانی بعد از ورزش، طبیعی می باشند. اما اگر مفاصل شما آسیب دیدند و متورم شدند، نیاز به استراحت کردن دارید. یخ درمانی و مصرف داروهای مسکن مانند: استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند برای درد مفاصل مفید باشد. اما بهتر است در اینگونه موارد، به پزشک مراجعه کنید و از او کمک بخواهید.


 گردآوری: گروه سبک زندگی سیمرغ

نوشته شده در تاريخ شنبه 1391/03/13 توسط mona

آیا می دانید چه عواملی باعث ایجاد دیسک کمر می شود؟؟؟ + video

آیا می دانید چه عواملی باعث ایجاد دیسک کمر می شود؟؟؟ + video
از عوامل دیگری که می تواند فرد را مستعد به تخریب دیسک و بیرون زدگی و فتخ لایه ژلاتینی بکنند نداشتن استراحت کافی در طول روز است.


http://www.aparat.com//v/f745f2dd9a50f27f58573a0b99277c60205435
ویدیو در آدرس بالاست

عوامل متعددی می توانند باعث احساس درد و ناراحتی در ناحیه کمر بشوند یکی از این عوامل، 
بیرون زدگی یا فتخ دیسک بین مهره های کمری است. همانطور که در تصویر می بینید بیرون زدگی لایه  ژلاتینی دیسک بین مهره ای که در اثر تخریب و دژراسیون لایه های فیبروالاستیک محیطی صورت می گیرد به عنوان فتخ یا بیرون زدگی دیسکی می شناسیم. این پروسه می تواند یک پروسه تدریجی و در اثر فعالیت های روزانه و وارد شدن فشارهای نامتناسب و وزن به سطح دیسک اتفاق بیفتد یعنی فعالیتهایی مثل خم و راست شدنهای مکرر، بلند کردن اجسام سنگین و کارهایی از این قبیل، به تدریج با نیروهای کوچکی که به سطح دیسک وارد می کنند و اثرات تجمعی این نیروها به تدریج باعث تخریب و از بین رفتن لایه های محیطی دیسک می شود و وقتی که لایه های محیطی این دیسک از بین بروند هسته ژلاتینی فرصت پیدا می کند که خودش را به محیط بیرون برساند و با برجسته شدن به سمت بیرون مشکلاتی را هم برای بیمار ایجاد کند.

البته همیشه هم پروسه تخریب و دژراسیون دیسک یک پروسه تدریجی نیست در بعضی از موارد با وارد شدن یک فشار و یا یک نیروی ناگهانی و شدید مثلا یک تصادف یا یک ضربه شدید که به کمر وارد می شود و یا پرتاب شدن از یک سطح مرتفع و بلند می تواند باعث تخریب و پاره شدن ناگهانی لایه های فیبروالاستیک محیطی و بیرون زدگی لایه ژلاتینی محیطی بشود.

از عوامل دیگری که می تواند فرد را مستعد به تخریب دیسک و بیرون زدگی و فتخ لایه ژلاتینی بکنند
نداشتن استراحت کافی در طول روز است.
می دانیم که بعد از حدود 30 سالگی عروق مسئول خونرسانی و تغذیه دیسک به تدریج ناپدید می شوند و از بین می روند و از بعد از این سن، تغذیه دیسک توسط انتشارمواد غذایی از سطح دیسک به سمت قسمتهای مرکزی اتفاق می افتد. وقتی که فرد در حالت ایستاده و عمود است در اثر نیروی وزنی که به سطح دیسک وارد می شود فرصت انتشار مواد غذایی از سطح دیسک به سمت مرکزی از دیسک گرفته می شود و اگر این اتفاق مدت طولانی و ساعتهای پشت سر هم اتفاق بیفتد، یعنی اگر فرد برای ساعتهای طولانی در حالت عمود و ایستاده باشد و استراحت به خودش ندهد و در وسط روز در حالت درازکش قرار نگیرد این باعث می شود وقتی که دیسک مدت زمان طولانی تغذیه نداشته باشد خیلی سریعتر دجار تخریب و آسیب می شود و فرد رو مستعد به فتخ و بیرون زدگی دیسک میکند .

از عوامل دیگری که می تواند فرد را مستعد به آسیب دیسک کند استفاده از
سیگار و دخانیات است که بعلت سمومی که وارد بدن می شود توسط دخانیات و همچنین اختلال در اکسیژن رسانی به بافتها فرد مستعد به تخریب زود رس بافتها و دیسک بین مهره ای می شود .
من در قسمتهای بعد در مورد علائم بیرون زدگی دیسک بین مهره ای و روشهای تشخیص و درمان این بیماری بیشتر برای شما صحبت می کنم .
تهیه : گروه سبک زندگی سیمرغ

نوشته شده در تاريخ شنبه 1391/03/13 توسط mona
 
تصویرسازی ذهنی یک مهارت روانی است که در آن تصاویر ذهنی مثبت و آشکاری در مغز ایجاد و یا باز سازی می شود . مغز نمی تواند بین اجرای واقعی یک مهارت ورزشی وتصویر سازی ذهنی برای یادگیری مهارتی جدید استفاده کنند .

ازآنجا که عملکرد ورزشکاران بازتابی از افکار و احساسات آنها است ، پس می توانند با ایجاد تصاویر ذهنی مثبت از خودشان در حال انجام مهارت ، مهارت خود را هم بالا ببرند . علاوه بر این ، آنها میتوانند مهارت را به مراتب بیشتر از آنچه بر روی دیواره انجام می دهند در ذهن خود تصور کنند . 

همچنین ایجاد تصاویر ذهنی موفقیت آمیز ، احساس اعتماد به نفس آنها را تقویت می کند ، در نتیجه تصویرسازی ذهنیتها کمک خواهد کرد تا عملکردی با نتیجه مثبت پیش روی داشته باشند . ورزشکاران همچنین می توانند از تصویر سازی ذهنی برای یادگیری استراتژی استفاده کنند .

برای مثال ، صعود کننده می تواند از تصویر سازی ذهنی برای آگاهی از وضعیت خود و تکالیف مربوط به آن وضعیت استفاده کند . همچنین کوهنوردان می توانند با استفاده ازتصویر ساز ی ذهنی ، با مسیر آشنا تر شوند .
ورزشکاران بایدتصویر سازی ذهنی را پیش از تمرین ، در خلال آن و بعد از تمرین انجام دهند .


• تصویر سازی ذهنی پیش از مرحله تمرین جسمانی به ورزشکاران کمک خواهد کرد تا از نظر ذهنی خود را آماده انجام مهارت های آن تمرین کنند .

• تصویر سازی ذهنی در خلال تمرین به ورزشکاران در یادگیری مهارت های جدید و رفع اشتباهات آنها کمک خواهد کرد .


• معمولاً عضلات ورزشکاران بعد از تمرینات جسمانی بسیار شل می شود ، در نتیجه در این زمان ورزشکاران آمادگی استفاده از تصاویر ذهنی را بیشتر دارندو می توانند با استفاده از این روش ، مهارت های آموخته شده در تمرین را تقویت کنند

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 1391/01/24 توسط mona

سالانه افراد زیادی در دوی ماراتن شرکت می کنند و در آن رکورد می زنند، نکته ی جالب آنجاست که در سال 2010 میلادی، یک پیرزن آمریکایی به نام گلادیس بوریل ( Gladys Burrill ) که در دوی ماراتن شرکت کرده بود در سن ۹۲ سال و ۱۹ روزه خود توانست ماراتن هونولولو ( Honolulu ) را در هونولولو در هاوایی ( Hawaii ) در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۰ تمام کند.این پیرزن توانست این مارتن را در ۹ ساعت و ۵۳ دقیقه و ۱۶ ثانیه به پایان رساند.

گردآوری:: گروه سرگرمی پرداد


نوشته شده در تاريخ شنبه 1390/10/10 توسط mona
در این مقاله 4 حرکت آسان برای تقویت ماهیچه ها و درمان کمر درد به شما معرفی میکنیم. تمرین دهنده امروز شما  Roberta Lenard مربی ورزشی خصوصی در سامرویل ماساچوست می باشد.

تمرین شماره 1 : Hip Bridge

چگونه آن را انجام دهید : به پشت دراز بکشید ، بازوها را روی زمین قرار دهید ، پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و از زانو پا را جمع کنید .کف پا روی زمین ، باسن خود را از زمین بلند کنید تا حدی که بتوانید یک شیب از زانو تا شانه ها ایجاد کنید 2 شماره به آرامی بشمارید و به حالت اول باز گردید . تکرار این حرکت 10-12 بار

تاثیر این حرکت: زمانیکه بر روی صندلی به مدت طولانی می نشید به ستون  فقرات شما فشار وارد می شود این ورزش به تقویت عضلات لگن و تقویت ماهیچه ها و کمردرد کمک می کند.

*اگر می خواهید تمرین را سخت تر کنید به جای آنکه 2 پا روی زمین باشد 1 پا را از روی زمین بردارید و صاف به سمت سقف نگه دارید با اینکه سخت است اما تاثیر بهتری دارد. این حرکت را 5-8 بار تکرار کنید.

تمرین شماره 2 : Bird Dog

چگونه آن را انجام دهید : به حالت 4 دست و پا قرار بگیرید ، زانو ها را به اندازه عرض شانه از هم باز کنید ، دستها را صاف و به اندازه عرض شانه روی زمین قرار دهید، شکم را به سمت داخل و ستون فقرات جمع کنید ، پای راست و دست چپ را به سمت جلو بلند کنید برای 2-3 ثانیه،‌برای حر طرف  5-6 بار تکرار کنید.

تاثیر این حرکت: این تمرین به تعادل و هماهنگی عضلات و استقامت ستون فقرات کمک می کند، که به شما کمک می کند در کار های روزمره مانند راه رفتن، دویدن،رقص، و یا حمل کودک احساس خستگی و کمر درد نکنید.علاوه بر آن برای تقویت قسمت فوقانی کمر، پایین ستون فقرات، پشت زانو و شکم مناسب است.

تمرین شماره 3 : Side Plank

چگونه آن را انجام دهید : به پهلوی سمت راست دراز بکشید، سر تا پا در یک خط صاف قرار گیرند بر روی ساعد قرار گیرید ، آرنج باید به صورت مستقیم شانه قرار گیرد 20-40 ثانیه در همان حالت قرار بگیرید و به حالت اول برگردید . اگر احساس کشیدگی عضلات در پاها داشتید می توانید با زانوهای خم این تمرین انجام بدید.

تمرین شماره 4 : Lunge
دست خود را روی پهلوها قرار دهید ، یک گام به جلو بردارید مانند تصویر،  با پا زاویه 90 بسازید و به حالت اول برگردید. تکرار 8-12 بار.

تهیه و ترجمه اختصاصی : be3t.ir


نوشته شده در تاريخ شنبه 1390/10/10 توسط mona

kamar با رعایت این حرکات تا آخر عمر کمر درد بی کمر درد

با رعایت این حرکات تا آخر عمر کمر درد بی کمر درد

فقط با رعایت چند مسئله ارگونومی ساده، در محل کار، خانه و در زندگی روزمره، می‏توان از بیماریهای جسمی که معمولا در پیری به سراغ آدم‏ها می‏آید، راحت شد. تصور کنید که در هفتاد سالگی‏تان، به اندازه وقتی که ۲۵ ساله هستید، بتوانید تحرک داشته باشید؛ بدون اینکه دردهای رایج دوران پیری به سراغ شما بیاید.

نحوه صحیح بلند کردن اجسام

14 با رعایت این حرکات تا آخر عمر کمر درد بی کمر درد

نحوه صحیح رانندگی

21 با رعایت این حرکات تا آخر عمر کمر درد بی کمر درد

نحوه صحیح نشستن

31 با رعایت این حرکات تا آخر عمر کمر درد بی کمر درد

نحوه صحیح برداشتن کودک از زمین

41 با رعایت این حرکات تا آخر عمر کمر درد بی کمر درد

نحوه صحیح حمل کردن اشیا

51 با رعایت این حرکات تا آخر عمر کمر درد بی کمر درد

نحوه صحیح ایستادن برای انجام هر کاری

61 با رعایت این حرکات تا آخر عمر کمر درد بی کمر دردیک نرمش کششی بسیار مناسب

71 با رعایت این حرکات تا آخر عمر کمر درد بی کمر درد

انجام کشش عضلات به صورت خوابیده

81 با رعایت این حرکات تا آخر عمر کمر درد بی کمر درد

انجام حرکات نرمش برای پا

91 با رعایت این حرکات تا آخر عمر کمر درد بی کمر درد

نرمشی دیگر برای پا

101 با رعایت این حرکات تا آخر عمر کمر درد بی کمر درد

نرمشی جهت ستون فقرات

112 با رعایت این حرکات تا آخر عمر کمر درد بی کمر درد

نرمشی جهت کشش عضلات

122 با رعایت این حرکات تا آخر عمر کمر درد بی کمر درد

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
نوشته شده در تاريخ شنبه 1390/10/10 توسط mona

کمردرد

راه رفتن، نشستن، ايستادن، بلند شدن، خم شدن، كار كردن، بازي كردن و خوابيدن در انسانها با کمک گرفتن از کمر عملی ميشود و بايد دانست که کمردرد به سراغ هرکسی ميرود: مردان، زنان، كارمندان، كارگران و سايرين از اين نظر با هم تفاوتي ندارند

در كشور ما آمار دقيقي در مورد ميزان كمردرد در دست نيست ولي بعد از سرماخوردگي شايعترين بيماري است. كمردرد يكي از شكايات شايع بيماران بويژه در سنين ميانسالي  است و شيوع اين عارضه با افزايش سن بيشتر ميشود.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه 1390/10/04 توسط mona

 

آموزش تصویری تمرین حرکات ورزشی برای آب کردن پهلو با عکس

این قسمت از پست شامل چند تمرین موثر برای آب کردن چربی های پهلو و همینطور تقویت و فرم دادن به پهلوها  که برای درک بهتر همراه با عکس می باشد .قبل از انجام هرگونه حرکت ورزشی بهتر است  بدن را حداقل ۱۰ دقیقه با نرمش و حرکات کششی گرم نمائید و حداقل نیم ساعت قبل از تمرین غذا و مایعات میل نکنید و درصورت امکان از مواد قندی مانند خرما ،‌ انجیر خشک و … استفاده نمائید.

 

 

روی تشک دراز بکشید. کمرو باسن روی زمین قرار می گیرد.شانه ها و پا ها را از زمین جدا  کنید و دست راست و پای چپ را به هم نزدیک  کنید.(تا آنجا که می توانید آن پایی که خم نمی شود را صاف  و نزدیک تر به سطح زمین نگه دارید)

به پهلوی راست روی زمین دراز بکشید . وزن بدن را روی ساعد دست راست قرار دهید . سعی کنید بالا تنه را به سمت شکم خم کنید و همینطور پای چپ را بالا و به سمت شکم نزدیک کنید. این تمرین را برای پهلوی چپ نیز تکرار کنید.

 

به پهلوی راست روی زمین دراز بکشید . وزن بدن را روی  دست راست قرار دهید . سعی کنید بالا تنه را به سمت شکم خم کنید. این تمرین را برای پهلوی چپ نیز تکرار کنید.

 

به پشت دراز کشیده و مطابق عکس دراز نشت حالت ضربدری انجام دهید.دست راست را به سمت پای چپ و برعکس انجام دهید.

 

بایستید و با یک دمبل کار کنید .

ترجیحا وزنه روی شانه ها قرار داده و به سمت چپ و راست خم شوید.

 

باسن روی زمین و پاها بالاتر از سطح زمین قرار می گیرد و چرخش به سمت چپ و راست.

 

میتوانید روی صندلی نشسته شانه ها و کمر صاف به سمت چپ و راست چرخ بزنید.

تمرین های فوق برای افراد مبتدی در ۳ ست ۱۰ یا ۱۲ تایی توصیه می شود. و بسیار مفید است


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 1390/09/24 توسط mona
این حرکات که روش صحیح انجام تمرینات بدنسازی را نشان می دهد می تواند برای ورزشکاران مبتدی و حرفه ای بسیار مفید باشد.

جلو بازو دمبل جفت ایستاده زاویه دار
جلو بازو دمبل جفت ایستاده زاویه دار
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 1390/09/24 توسط mona
این حرکات که روش صحیح انجام تمرینات بدنسازی را نشان می دهد می تواند برای ورزشکاران مبتدی و حرفه ای بسیار مفید باشد.

پرس سینه هالتر دست باز
پرس سینه هالتر دست بازپرس سینه با هالتر
پرس سینه با هالتر

پرس سینه هالتر دست جمع
پرس سینه هالتر دست جمع


بالا سینه با هالتر
بالا سینه با هالتربالا سینه دمبل پرسی
بالا سینه دمبل پرسی


بالا سینه دمبل در حالت چکشی
بالا سینه دمبل در حالت چکشیپرس سینه دمبل
پرس سینه دمبلپرس سینه با ماشین
پرس سینه با ماشینبالا سینه با دستگاه اسمیت
بالا سینه با دستگاه اسمیتپرس سینه با دستگاه اسمیت
پرس سینه با دستگاه اسمیت


کارشناس ورزش بدنسازی: مهدی بهرامی
گردآوری و تنظیم:کوروش
اختصاصی آکاایرا


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 1390/09/24 توسط mona
این حرکات که روش صحیح انجام تمرینات بدنسازی را نشان می دهد می تواند برای ورزشکاران مبتدی و حرفه ای بسیار مفید باشد.

پلاور دمبل
پلاور دمبلپلاور هالتر
پلاور هالترزیر سینه با دمبل
زیر سینه با دمبلزیر سینه قفسه با دمبل
زیر سینه قفسه با دمبل


پرس سینه هالتر روی شیب
پرس سینه هالتر روی شیبزیر سینه هالتر دست باز روی شیب
زیر سینه هالتر دست باز روی شیبشنا سوئدی روی زمین
شنا سوئدی روی زمینشنا سوئدی دست بسته روی زمین
شنا سوئدی دست بسته روی زمینشنا سوئدی پا روی توپ تمرین
شنا سوئدی پا روی توپ تمرینپارالل
پارالل


کارشناس ورزش بدنسازی: مهدی بهرامی
گردآوری و تنظیم:کوروش
اختصاصی آکاایران


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 1390/09/24 توسط mona
این حرکات که روش صحیح انجام تمرینات بدنسازی را نشان می دهد می تواند برای ورزشکاران مبتدی و حرفه ای بسیار مفید باشد.

قفسه بالا سینه با دمبل
قفسه بالا سینه با دمبلقفسه بالا سینه با کشش
قفسه بالا سینه با کششقفسه بالا سینه دمبل چرخشی
قفسه بالا سینه دمبل چرخشیقفسه سینه با دمبل
قفسه سینه با دمبل


قفسه سینه با سیم کش
قفسه سینه با سیم کشقفسه سینه دمبل تک دست
قفسه سینه دمبل تک دستقفسه پروانه با ماشین
قفسه پروانه با ماشین


کراس اور
کراس اور


شنا سوئدی روی زمین دست متوسط
شنا سوئدی روی زمین دست متوسطشنا سوئدی روی توپ
شنا سوئدی روی توپ


شنا سوئدی دست روی توپ تمرین
شنا سوئدی دست روی توپ تمرین


کارشناس ورزش بدنسازی: مهدی بهرامی
گردآوری و تنظیم:کوروش
اختصاصی آکاایران


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 1390/09/24 توسط mona
این حرکات که روش صحیح انجام تمرینات بدنسازی را نشان می دهد می تواند برای ورزشکاران مبتدی و حرفه ای بسیار مفید باشد.

زیر بغل کشش  دست باز از جلو
زیر بغل کشش  دست باز از جلوزیر بغل کشش دست باز از پشت
زیر بغل کشش دست باز از پشتزیر بغل بارفیکس
زیر بغل بارفیکسادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 1390/09/24 توسط mona
ایروبیک یکی از ورزش هایی می باشد که در روزهای تابستان مورد توجه بسیاری از خانم ها قرار می گیرد،آیا می دانید این ورزش چه تاثیراتی را بر مغز شما می گذارد؟
 
پژوهشگران در یك تحقیق جدید تاكید كردند:ورزش و تمرینات هوازی یا به عبارتی ایروبیك، می‌تواند مغز را جوان نگه دارد.این تحقیق جدید از سوی محققان دانشكده پزشكی كاپل هیل در دانشگاه نورت كارولینا صورت گرفته و نشان می‌دهد كه فعالیت‌های ایروبیك باعث جوان ماندن مغز شده و پیری این عضو حیاتی را به تعویق می‌اندازند.
محققان در این پژوهش دریافته‌اند:افراد میانسال و سالمندی كه به لحاظ جسمی فعال‌تر و پر تحرك‌تر هستند عروق خونی مغزی سالم‌تری دارند.
محققان دانشكده كاپل هیل به سرپرستی پروفسور الیزابت بولیت استاد جراحی اعصاب از روش آنژیوگرافی MR غیرتهاجمی برای آزمایش و بررسی روی تعداد شكل رگهای خونی در مغز چندین فرد سالمند فعال استفاده كردند.در این تحقیق 7 زن و 7 مرد در گروه سنی و 60 تا 80 سال مورد آزمایش قرار گرفتند.محققان،شركت كنندگان را به دو گروه تقسیم كرده و برای اولین بار تصاویر مغزی افراد سالمندی را كه ورزش‌های ایروبیك انجام می دادند با گروه دیگر كه این تمرینات را انجام نمی دادند مقایسه كردند.در این مقایسه معلوم شد:سالمندانی كه این تمرینات را به طور منظم دنبال كرده‌اند الگوی عروق مغزی آنها شبیه به افراد میانسال و جوانتر است.بدین معنی كه پیری عروق مغزی در گروهی كه تمرینات هوازی انجام می‌دهند به تعویق می‌افتد و عروق آنها جوانتر می‌ماند.
 منبع:


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 1390/09/24 توسط mona
ین حرکات که روش صحیح انجام تمرینات بدنسازی را نشان می دهد می تواند برای ورزشکاران مبتدی و حرفه ای بسیار مفید باشد.

جلو بازو هالتر ای زد در حالت خم
جلو بازو هالتر ای زد در حالت خم
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 1390/09/24 توسط mona
این حرکات که روش صحیح انجام تمرینات بدنسازی را نشان می دهد می تواند برای ورزشکاران مبتدی و حرفه ای بسیار مفید باشد.

جلو بازو کشش خوابیده از بالا
جلو بازو کشش خوابیده از بالا
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 1390/09/23 توسط mona

10 راهکار برای کاهش سایز دور کمر، باسن و ران‌ها

در هفته 168 ساعت زمان داریم، اما برای دست یافتن به تناسب‌اندام و کاهش وزن فقط 6 ساعت از آن هم برای شما کافی است. امروز می خواهیم 10 روش به شما آموزش دهیم که چطور از هر دقیقه‌تان نهایت استفاده را ببرید.

1:  جدیدترین توصیه متخصصین

آخرین کلام متخصصین در دانشکده پزشکی ورزشی در امریکا این است: برای دست یافتن به کمترین حد سلامتی، باید به طور متوسط 5 جلسه 30 دقیقه ای در هفته تمرینات هوازی شدید انجام دهید (آنقدر شدید که عرقتان را درآورد) به اضافه تمرینات بدنسازی برای کل بدن دو جلسه در هفته. اما اگر می خواهید وزنتان را پایین بیاورید باید مدت زمان جلسات تمرینات هوازی خود را به یک ساعت برسانید.

2: تمرینات هوازی و بدنسازی

وقت کافی برای ورزش کردن ندارید؟ تمرینات شدتی ایروبیک یا استقامتی را امتحان کنید که به شما کمک میکند طی دو ساعت اول بعد از تمرین، 50 تا 150 کالری دیگر هم بسوزانید. برای تمرینات هوازی خود از تمرینات ترکیبی با سرعت های مختلف و برای تمرینات اسقامتی و بدنسازی خود از چرخه های تمرینی استفاده کنید.

3:  تمرین کردن با توپ

تمرین کردن روی توپ‌های مخصوص حفظ ثبات و تعادل حین تمرین، شما را وادار می‌کند که همه عضلات شکم و کمرتان را به کار بیندازید. پلانک یکی از بهترین حرکت‌هایی است که می‌توانید با این توپ‌ها انجام دهید:

حرکت پلانک روی توپ: در حالت پلانک قرار بگیرید—کف دست‌ها را روی زمین دقیقاً پایین‌تر از شانه‌ها قرار دهید، پشتتان کاملاً صاف باشد، شکم را سفت کنید، بدن کاملاٌ در موازات زمین قرار گیرد، پاها به صورتی کشیده شوند که مچ به پایین آن روی توپ قرار گیرد. 30 تا 60 ثانیه به این حالت باقی بمانید. شکم را کاملاٌ سفت کرده و تو بکشید. بعد رها کنید.

4:  بعد از چهل سالگی

بعد از سی سالگی، خانم‌ها هر سال چیزی درحدود 150 گرم از عضلاتشان را از دست می‌دهند. هرچه عضلات بیشتری داشته باشید، کالری بیشتری هم می سوزانید و استخوانهایتان هم استحکام بیشتری خواهند داشت. به همین دلیل متخصصین چنین برنامه ورزشی به شما پیشنهاد می کنند: دو تا سه جلسه در هفته تمرینات سخت بدنسازی به اضافه ترکیبی از تمرینات هوازی با شدت متوسط مثل پیاده روی سریع، دوچرخه سواری یا شنا، حداقل سه جلسه 30 تا 45 دقیقه ای در هفته.

5: کم کردن سریع یک سایز

برای دستیابی به این هدف باید سه  نکته را در نظر داشته باشید: اول دنبال کردن یک رژیم غذایی است که در آن از حداقل کربوهیدرات‌های تصفیه شده مثل نان سفید و ماکارونی و بیشترین میزان میوه‌جات و سبزیجات استفاده شده باشد و مقدار پروتئین آن هم متوسط باشد. روزانه نباید بیش از 1500 کالری مصرف کنید. دوم اینکه دوبار در هفته تمرینات بدنسازی برای کل بدن را انجام دهید و مقدار استراحت بین ست‌ها را تا حدامکان کاهش داده یا حذف کنید. و آخر اینکه سه جلسه در هفته، تمرینات کاردیو ترکیبی را انجام دهید (4 تا 7 تمرین با سطح شدت بالا را با زمان های ریکاوری متوسط متناوب کنید). این برنامه را به دقت دنبال کنید و خواهید دید که در عرض چهار هفته به هدفتان دست پیدا می کنید.

6:  بدنسازی حرفه ای

سرعتتان را پایین بیاورید، و در اوج انقباض تمرین، یک لحظه مکث کنید. اکثر افراد خیلی سریع از این نقطه می‌گذرند، به همین دلیل از دامنه حرکت بیشتر از عضلات استفاده می‌کنند و این مسئله ممکن است منجر به بروز آسیب‌دیدگی شود. در اوج انقباض یک لحظه مکث کنید و بعد به نرمی وزنه را پایین بیاورید.

7:  از بین بردن سلولیت

بسیاری از متخصصین عقیده دارند می‌توانید با استفاده از از غلتک‌های استوانه‌ای شکل اسفنجی سلولیت را کاهش داد. آنها باور دارند که وقتی بافت های پیوندی  بی آب می‌شوند، به ویژه در لایه‌های نزدیک به پوست، فیبر آن ضعیف شده و جدا می‌شود، به همین ترتیب چربی زیر آن ورم می‌کند. مالیدن قسمت‌هایی از بدن که سلولیت دارد، با به جربان انداختن مایعات بدن باعث می‌شود بافت‌های پیوندی دوباره آبدار و سفت شوند. البته این کار باعث لاغرتر شدن شما نخواهد شد، اما به از بین بردن سلولیت ها و پستی بلندی های روی پوستتان کمک می‌کند.

8:  شل‌شدگی شکم بعد از وضع حمل

برای جلوگیری از شل شدن پوست بعد از وضع حمل، باید خوب غذا بخورید و ورزش کنید. اگر بعد از به دنیا آمدن فرزندتان احساس می‌کنید شکمتان شل شده است، تمرین زیر را امتحان کنید: حوله ای را به درازا روی زمین بیندازید و روی آن دراز بکشید، زانوها را خم کنید به صورتیکه پاشنه‌های پا در موازات عضلات سرینی شما قرار گیرد. حوله را از میانتنه‌تان بالا آورده و هر سر آن را در یک دست قرار دهید. با بیرون دادن نفس، سر، گردن و شانه ها را از روی زمین بلند کنید؛ شکم را محکم داخل کشیده  و حوله را بکشید. در بسیاری از خانم ها عضلات شکم درواقع از فشار اضافی جنین جدا می‌شود، به همین دلیل اولین کاری که باید انجام دهید این است که این عضلات را قوی کنید تا دوباره به هم بچسبند. هر روز 10 مرتبه این حرکت را تکرار کنید.

9:  از بین بردن دردهای عضلانی بعد از تمرین

درصورت به وجود آمدن دردهای بعد از تمرین، اگر این دردها واقعاً جدی نباشند، عضلاتتان را بکشید و کمی راه بروید. بدترین کاری که در این شرایط می‌توانید انجام دهید این است که تنبلی به سراغتان بیاید و روی نیمکت دراز بکشید. هرچه فعالیتتان بیشتر باشد، جریان خونتان موادمغذی بیشتری به عضلاتتان می‌رساند و باعث می شود ریکاوری در شما سریعتر انجام شود.

10:  تمرینات سریع

این تمرین چرخشی مخصوص کل بدن برای روزهایی که زمان کمتری را می توانید صرف ورزش کنید عالی است. هرکدام از این تمرینات را در یک دقیقه انجام دهید و دو تا سه بار کل چرخه را تمام کنید.

·         اسکات (15 تا 20 تکرار)

·         شنا ((10 تا 15 تکرار)

·         پلانک (30 تا 60 ثانیه)

·         لانژ (15 تکرار برای هر طرف)

·         پُل (15 تا 20 تکرار)


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 1390/09/23 توسط mona

چربی های شکمتان را از بین ببرید


به نظرتان آشنا می آید؟ شـما ورزش می کــنید و تغذیه تان هم درسـت است، امــا سایـز دور کمرتان هیچ تفاوتـی نمــی کند. و متاسفانه بعد از 40 سالگـی، بـایـد خیـلی بیشتـــر کـــار کنید تا بتوانید میان تنه تان را صاف و متناسب کنید. اما با برنامه علمی سه قسمتی ما می توانید در 3 الی 6 هفته شکمتان را صاف تر کرده و چربی های آن را از بین ببرید. تحـقیـقات جدید نشان می دهد که برنامه ای که شامل تمرینات بدنسازی شدید، تمرینات کاردیو/ ایروبیک شدید، و ایجاد تغییرات کوچـک در انتخـاب هـای غـذایی (البـــته نه رژیـم غذایی) باشد،
چربی های شکم را دو برابر برنامه هایی که شامل رژیم های غذایی کم کربوهیدرات و تمرینات ایروبیک است، از بین می برد. برنامه ما شامل تمرینات موضعی pilate، پیاده روی های خیلی قدرتی، و موادغذایی چربی سوز برای لاغر کردن قسمت میان تنه برای کم کردن احتمال ابتلای شما به دیابت، بیماری های قلبی، و سایر مشکلات و بیماری های خطرناک، می باشد.

در این 3 هفته باید چربی سوزی و عضله سازی کنید. در 6 هفته، خواهید دید که سانتیمتر ها از دور کمرتان کم می شود و شاید وزنتان هم در این مدت 5 تا 7 کیلو پایین آمد. و با ادامه این برنامه برای 6 ماه خواهید دید که شکمی کاملاً تخت و سفت پیدا می کنید.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 1390/09/23 توسط mona
/

ایمنی در سرما، برف و یخ

در مواقع اورژانسی چه باید کرد

بچه‌ها بیشتر از افراد بزرگسال دچار سرمازدگی می‌شوند و بهترین راه برای جلوگیری از آن این است که مطمئن باشید لباس‌هایشان به اندازه کافی گرم هستند و زمان زیادی را در هوای بیش از اندازه سرد سپری نکنند.

در صورت سرمازدگی حتماً کودک را به محلی مسقف برده، همه لباس‌های خیس او را درآورید زیرا گرمای بدن او را می‌گیرند. بدن کودک را در آب گرم (نه داغ) (42-40 درجه سانتی‌گراد) فرو کنید تا موقعی که حس بدنشان دوباره برگردد.

سرمازدگی معمولاً در انگشتان دست و پا، گوش‌ها، بینی و گونه‌ها ایجاد می‌شود. ناحیه سرمازده معمولاً بیش از حد سرد شده و سفید یا زرد رنگ می‌شود. درصورت مشاهده سرمازدگی، فوراً کودک را به نزدیکترین اورژانس بیمارستان ببرید.

می‌خواهید به مسافرت زمستانی بروید؟ مطمئن شوید که حتماً یک جعبه کمک‌های اولیه، پتو اضافه و به اندازی کافی دستکش در ماشین داشته باشید.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 1390/09/16 توسط mona

۱۰ نکته درباره ورزش های ایروبیک و

بدنسازی

 
دوست دارید سر کار تند و تیزتر شوید؟ وقتی به خانه می آیید کمتر احساس خستگی کنید؟ بتوانید ساعاتی را به آسودگی کنار همسرتان بگذرانید؟ یا حتی بتوانید بدون احساس گناه شیرینی بخورید؟ اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، ورزش چاره کارتان است. فعال بودن از نظر جسمی فواید و مزایای بسیار زیادی برای شما دارد.
اگر به دنبال انگیزه ای برای شروع یک برنامه ورزشی هستید یا می خواهید تمرینات خود را به صورت منظم از سر بگیرید، در این مقاله ۱۰ نکته درباره ورزش های ایروبیک و بدنسازی برایتان عنوان می کنیم که امیدواریم بتواند انگیزه لازم را در شما ایجاد کند.

۱- ورزش قوای مغزی را تقویت می کند
«دیوید اتکینسون» مربی حرفه یی بدنسازی اعتقاد دارد ورزش نه تنها باعث تقویت بنیه و جسم شما می شود، بلکه به عملکرد مغزتان هم کمک می کند. ورزش سطح انرژی بدن را بالا برده و همچنین میزان سروتونین موجود در مغز را که باعث افزایش کارکرد آن می شود نیز افزایش می دهد. آشکار است کسانی که فعالیت بدنی زیادی دارند یا ورزش می کنند، کارایی بسیار بیشتری در محل کار دارند. شرکت هایی که ساعت های اتلاف وقت و مرخصی های استعلاجی کارکنان شان کمتر باشد، نه تنها هزینه های بهداشتی و درمانی کمتری متقبل می شوند، بلکه در کل پیشرفت بیشتری نیز در کار خواهند داشت.

۲- جنبش و تکاپو، استرس را از بین می برد
به همان اندازه که فکر و خیال ورزش کردن ممکن است باعث ایجاد استرس در شما شود، وقتی تمرین هایتان را شروع کردید، در کلیه جنبه های زندگی با استرس بسیار کمتری مواجه خواهید شد. «سدریک بریانت» روانشناس ورزشی عقیده دارد؛ «ورزش واکنش تمدد اعصاب در بدن ایجاد خواهد کرد و به نوعی افراد را از آشفتگی ها و فشارهای روحی -روانی فارغ می کند. ورزش خلق وخو را بهتر کرده و از بروز افسردگی جلوگیری می کند.» شما تنها کسی نیستید که می تواند از خوشبختی و فقدان استرس در زندگی لذت ببرد. هرچه استرس تان کمتر باشد، تندمزاجی و زودرنجی تان نیز کمتر خواهد شد و این مساله باعث تقویت رابطه تان با همسر، فرزندان و دوستان تان خواهد شد.

۳- ورزش به شما انرژی می دهد
ممکن است تعجب کنید که چطور ۳۰ دقیقه در روز ورزش کردن می تواند کل روزتان را تغییر دهد. وقتی طی ورزش، اندورفین به جریان خون تان وارد می شود، بقیه روز احساس انرژی بیشتر خواهید داشت و وقتی قدرت و استقامت بدنی تان را تقویت کردید، انجام کارهای روزانه مثل حمل خریدهای خانه یا بالا رفتن از پله ها برایتان ساده تر خواهد شد. و این مساله باعث می شود درطول روز بسیار پرانرژی تر باشید. یکی از مهم ترین بهانه های افراد که به مشاوران ورزشی مراجعه می کنند این است که خسته هستند و نمی توانند ورزش کنند. متخصصان عقیده دارند با اینکه ورزش در ابتدای کار ممکن است خستگی شما را بیشتر کند، اما این وضع خیلی دوام نمی آورد. احساس خستگی جسمی که بعد از ورزش کردن دارید مثل خستگی های عادی روزمره نیست. به علاوه وقتی بدن تان به ورزش عادت کرد، میزان انرژی تان روزبه روز بیشتر خواهد شد.

۴- پیدا کردن کمی وقت برای ورزش چندان هم دشوار نیست
«اتکینسون» اعتقاد دارد کلید کار این است که از زمان تان بهتر و عاقلانه تر بهره گیرید. باید با یک تیر دو نشان بزنید. فرزندان تان را به پارک ببرید یا با آنها به دوچرخه سواری بروید. با این کار نه تنها کمی فعالیت بدنی انجام داده اید بلکه از بودن کنار خانواده هم لذت برده اید. با بچه ها به شنا بروید. حتی قایم باشک بازی با آنها هم نوعی فعالیت فیزیکی به شمار می رود و بهتر از هیچی است. با همکاران تان قرار پیاده روی و بیلیارد بگذارید. این فکر را از ذهن تان دور کنید که برای ورزش کردن حتماً باید به باشگاه بروید و روزی یک ساعت در آنجا مشغول به تمرین شوید. با اضافه کردن کمی فعالیت بدنی به کارهای روزانه تان به همان میزان به سلامت جسم تان کمک خواهید کرد. «اتکینسون» معتقد است همه باید حداقل ۲۰ دقیقه در روز فعالیت جسمانی در حد ورزش داشته باشند. گاهی اوقات ۱۰ دقیقه طناب زدن از ۲۰ دقیقه پیاده روی یا دو بهتر است. جاروبرقی کشیدن خانه در صبح، بردن بچه ها به پارک در بعدازظهر و کمی پیاده روی با همسرتان هنگام شب می تواند روزی بسیار فعال را برایتان فراهم بیاورد. دستورالعمل های جدید عنوان می کند که برای کاهش وزن و حفظ آن، باید حداقل روزی ۶۰ دقیقه ورزش کنید، اما برای حفظ سلامتی و استفاده از فواید ورزش در مقابله با بیماری ها، روزی نیم ساعت ورزش هم کفایت می کند.

۵- ورزش به ایجاد رابطه ها کمک می کند
مطمئناً ورزش کردن به همراه کسی دیگر، همسر، خواهر یا برادر یا یک دوست، در تقویت رابطه تان با او بسیار مثمر ثمر خواهد بود. علاوه بر این متخصصان عقیده دارند ورزش اگر به صورت جمعی یا دونفره انجام شود، لذت بخش تر می شود. به همین خاطر برنامه یی بریزید که هر شب بعد از شام با همسرتان به پیاده روی بروید. با خواهر یا برادرتان یا دوست تان هم برنامه پیاده روی بگذارید یا با هم به باشگاه ایروبیک بروید. کسانی که برای ورزش کردن خود یک همراه دارند، نسبت به کسانی که تنهایی ورزش می کنند، در ادامه تمرینات خود پایدارتر هستند و بیشتر به اهداف شان دست پیدا می کنند.

۶- ورزش از بروز بیماری ها جلوگیری می کند
تحقیقات نشان داده است ورزش می تواند بروز بیماری های قلبی، سکته، فشارخون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع دو، پوکی استخوان، ورم مفاصل و از دست رفتن حجم عضلانی را کندتر کرده یا از آن جلوگیری کند. ورزش همچنین تحمل پیری را هم آسان تر می کند. «سدریک بریانت» معتقد است از آنجا که ورزش باعث تقویت عضلات و مفاصل می شود، از بسیاری از دردهای دوران میانسالی که به خاطر عدم فعالیت فیزیکی ایجاد می شود، می کاهد. ورزش همچنین باعث تقویت سیستم دفاعی بدن نیز می شود و به همین دلیل کمتر به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا مبتلا خواهید شد. «بریانت» در این باره می گوید؛ «هیچ نوع بیماری خاصی وجود ندارد که ورزش کردن روی آن تاثیر مثبت نداشته باشد.»

۷- ورزش، سلامت قلب تان را تقویت می کند
«بریانت» عقیده دارد ورزش نه تنها با بیماری ها مقابله می کند بلکه قلب تان را هم تقویت می کند و این مساله باعث می شود ورزش کردن یا سایر فعالیت های فیزیکی روزانه تان، برایتان ساده تر شود. او می گوید؛ «قلب شما و سیستم قلبی-عروقی تان، با ورزش بسیار کارآمدتر عمل خواهند کرد و قلب تان پلاک های کمتری خواهد ساخت. وقتی قلب قدرت بیشتری پیدا کرد، برای ایجاد همان مقدار نیرو، لازم نیست آنقدر تند بتپد. فقط پس از چند روز از شروع تمرین هایتان، بدن، خود را با این محرک های جدید هماهنگ می کند و ورزش برایتان ساده تر خواهد شد و خستگی کمتری احساس خواهید کرد. تنفس تان نیز حین ورزش بهتر می شود.»

۸- ورزش باعث می شود بیشتر بخورید
عضلات بدن کالری بیشتری نسبت به چربی های بدن می سوزانند. از این رو هر چه عضلات بدن تان بیشتر باشد، میزان سوخت وساز بدن تان حین استراحت بیشتر خواهد شد و وقتی هم که ورزش می کنید، کالری بیشتری می سوزانید. اینها به این معناست که وقتی به طور منظم ورزش می کنید، می توانید هر از گاهی از شیرینی جات یا شکلات هایی که دوست دارید (نه دزدکی) بخورید. وقتی مداوم ورزش کنید با خوردن یک شیرینی ۱۰ قدم به عقب برنمی گردید.

۹- ورزش کارایی تان را بالا می برد
بعد از چند هفته ورزش منظم، ممکن است لباس تان طور دیگری در تن تان بایستد و احساس کنید شکل ماهیچه هایتان متفاوت شده است. ورزش مداوم عضلات و ماهیچه هایتان را تقویت می کند، انعطاف پذیری تان را بیشتر می کند و کارایی کلی تان را هم ارتقا می دهد. «بریانت» در این زمینه می گوید؛ «عضلات تان خیلی کارآمدتر می شود و استقامت تان بالاتر خواهد رفت. همچنین زمان واکنش و توازن بدن تان هم تقویت خواهد شد.»

۱۰- کاهش وزن مهم ترین هدف نیست
یکی از مهم ترین دلایل ورزش کردن برای خیلی از افراد، کم کردن وزن است، اما مطمئناً این تنها فایده یک برنامه ورزشی نیست. «بریانت» معتقد است کاهش وزن برای آن دسته از افرادی که به تازگی تمرین های ورزشی خود را شروع کرده اند، هدفی درازمدت است و این می تواند تا قسمتی ناامیدکننده باشد. مردم معمولاً اگر نتوانند سریع نتیجه بگیرند، قادر به ادامه کار نیستند. از این رو «بریانت» عقیده دارد مردم علاوه بر کاهش وزن باید بر فوایدی که ورزش می تواند برای کارایی شان در کارهای روزانه داشته باشد نیز فکر کنند. این هم می تواند انگیزه یی برای ادامه راهشان باشد. وقتی برنامه ورزشی تان را شروع می کنید هر هدفی که از کاهش وزن در ذهن تان باشد، نباید بگذارید که تنها هدف تان باشد. سعی کنید برای انرژی بیشتری که به شما می دهد، برای اینکه استرس تان را کم می کند و قوای جسمانی تان را تقویت می کند به سراغ ورزش بروید. وقتی این اهداف با هم در ذهن تان باشد، خیلی زود ورزش قسمتی از زندگی تان خواهد شد.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 1390/09/16 توسط mona

نرمشهایی برای تقویت لگن و پاها

 
در اینجا نرمشهایی برای افزایش انعطافپذیری و قویکردن مفاصل لگن و پاها آورده شدهاست. از این نرمشها برای آمادهشدن جهت ورزشهای شدیدتر، ورزشهای ایروبیک، به عنوان بخشی از گرمکردن پیش از ورزش یا سردکردن پس از اتمام ورزش میتوان استفاده کرد.
 
بالا آوردن پا به صورت مستقیم:
 
این نرمش عضلاتی را که لگن را خم میکنند و زانو را صاف میکنند تقویت میکند.به پشت دراز بکشید، زانوها را خم کنید و پاها را صاف نگه دارید. یک زانو را باز کنید و پا را به حالت مستقیم در آورید، عضلات این پا را سفت کنید و زانو را تا آنجا که میتوانید مستقیم نگه دارید. این پا را در حدود ۵۰ سانتیمتر بالاتر از زمین نگه دارید. دقت کنید که کمر خم نشود و کاملاً مستقیم باشد. پا را بالا نگه دارید و تا ده ثانیه بشمارید. سپس پا را شل کنید و این کار را برای پای دیگر تکرار کنید.
 
نرمشی برای لگن:
 
این نرمش میتواند در حالت ایستاده و یا در حالتی که به پشت درازکشیده اید انجام دهید. اگر به پشت دراز کشیدهاید تا آنجا که میتوانید پاها را دور از یکدیگر ببرید. رانها و پاها را به داخل بچرخانید به نحوی که انگشتان پاها به طرف یکدیگر بیایند. سپس پاها را به خارج بچرخانید.
 
اگر در حالت ایستاده هستید یک پا را تا آنجا که میتوانید از بدن دور کنید. پاشنهی پا را به داخل و به خارج بچرخانید. میتوانید برای اینکه بهتر بتوانید این نرمش را انجام دهید با دست به جایی تکیه کنید.
 
حرکت پاها به عقب:

این نرمش موجب میشود که نیروی پاها و قابلیت حرکت لگن به عقب افزایش یابد. برای حمایت کافی میتوانید با دست به جایی تکیه کنید. زانوها باید صاف باشند. سپس پاها را از ناحیه لگن به عقب حرکت دهید. مستقیم بایستید و کمر را خم نکنید.
 
تقویت زانو:
 
این ورزش موجب تقویت زانو میشود. روی یک صندلی بنشینید. با سفت کردن عضلات ران زانو را مستقیم نگه دارید. میتوانید دست خود را روی پاها قرار دهید و انقباض عضلات را احساس کنید. در حالی که زانو را در این حالت نگه داشته اید، با پنجهی پا حرکت دورانی انجام دهید. به مرور زمان که زانوها قوی شوند میتوانید مدت زمان مستقیم نگه داشتن زانوها را افزایش دهید. با صدای بلند بشمارید و نفس خود را حبس نکنید.
 
زانوهای قوی:
 
این ورزش عضلات خم و راست کنندهی زانو را تقویت میکند. در یک صندلی که پشتی صافی دارد بنشینید. پاها را از ناحیهی مچ روی هم قرار دهید. پاها میتوانند مستقیم باشند و یا میتوانید هرچقدر که میخواهید آنها را از زانو خم کنید. میتوانید چند حالت مختلف را امتحان کنید. با پایی که در زیر قرار گرفته به بالا فشار بیاورید و با پای بالایی به پایین فشار وارد کنید. به اندازهای فشار وارد کنید که پاها نتوانند حرکت کنند. به مدت ده ثانیه بشمارید. سپس پاها را شل کنید و جای پاها را عوض کنید. در طول مدت نرمش نفس خود را نگه ندارید.
 
کشش عضلات عقب ران:
 
این نرمش برای افرادی که دچار گرفتگی عضلات پشت ران هستند مفید است.
 
احتیاط: در صورتی که زانوهای شما نا استوار و بی ثبات هستند و یا زانوهای شما به عقب خم شدهاند این نرمش را انجام ندهید.
 
به پشت دراز بکشید. زانوها خمیده و پاها صاف باشند. یک پا را از ناحیه ی بالاتر از زانو با دست بگیرید. زاویه ی ران با لگن باید نود درجه باشد. نگه داشتن پا نباید به نیروی دستها وابسته باشد. سپس به آرامیزانو را صاف کنید. تا آنجا که میتوانید پا را مستقیم نگه دارید و تا ده ثانیه بشمارید.
 
احتیاط: مراقب کشش بیش از حد باشید. زیرا ممکن است موجب کشیدگی عضلات و آسیب دیدگی شود.
 
کشش تاندون آشیل:
 
این تمرین به حفظ انعطافپذیری تاندون آشیل کمک میکند. تاندون آشیل یک وتر عضلانی بزرگ است که در پشت پاشنه قرار گرفته است. خصوصاً این نرمش برای سرد کردن عضلات پس از انجام پیادهروی و دوچرخهسواری مناسب است. همچنین برای افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکلیوزان یا چسبندگی مهره ها، آرتریت پسوریازیسی و گرفتگی عضلات ساق پا میتواند استفاده شود.
 
در مقابل یک دیوار بایستید. یک پا را جلوتر از پای دیگر قرار دهید. پنجهها رو به جلو باشند و پاشنهها روی زمین قرار داشته باشند. به جلو خم شوید و با دستها به دیوار تکیه کنید. زانوی پای جلوتر را خم کنید و زانوی پای عقب را صاف نگه دارید در این حال هنوز پاشنه های شما به زمین چسبیده اند. در این صورت کشش را در عضلات ساق پا احساس خواهید کرد. این حالت را برای ۱۰ ثانیه حفظ کنید. مراقب باشید که این حرکت را به صورت ناگهانی انجام ندهید بلکه به آرامیحرکت کنید.

پنجهی پا:
 
این نرمش عضلات ساق پای شما را تقویت میکند و در راه رفتن، بالا رفتن از پلهها و ایستادن کمتر خسته میشوید. برای حمایت کافی به یک میز و یا به دیوار تکیه بدهید. پنجههای پا را بالا ببرید. این حالت را برای ۱۰ ثانیه حفظ کنید. سپس به آرامی پنجهها را پایین ببرید.

توجه:
 
هر چقدر که به انجام حرکتها ادامه دهید نکتهی مهم این است که تعادل خود را حفظ کنید و مچ پاهای خود را کنترل کنید. اگر انجام این نرمشها برای شما مشکل است و یا نمیتوانید در حالت ایستاده نرمش کنید میتوانید برخی از آنها را در حالت نشسته انجام دهید.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 1390/09/16 توسط mona
 

یک متخصص گیاهان دارویی گفت: ورزش تأثیری مستقیم در پیشگیری و درمان بیماریهای قلبی، عروقی، سرطان، افسردگی و دیابت دارد.

 

هادی گلزاری مکمل در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه همدان، اظهار کرد: ورزش در طب سنتی ایران اهمیت فراوانی دارد به طوری که حکیم بوعلی سینا در کتاب قانون در بحث تدابیر مشترک، مهمترین تدبیر را در درجه نخست، ورزش کردن و سپس تدبیر غذا و تدبیر خواب می داند و از این رو سخن خود را با تدبیر ورزش آغاز می کند.

گلزاری خاطرنشان کرد: حیات بدون غذا محال است و غذایی که تمامی آن جذب عضو شود معمولا وجود ندارد، بلکه در هر مرحله از مراحل هضم بخشی از آن به صورت ماده زاید درمی آید و طبیعت می کوشد آن را از طریق مدفوع، ادرار و عرق از بدن دفع کند.

وی ادامه داد: همیشه تعداد کمی از این فضولات دفع نمی شود و در بدن باقی می ماند که به مرور زمان در بدن تجمع پیدا کرده سبب بیماری می شود و بدین جهت چاره ای جز این نیست که آنها را از بدن بیرون برانیم بنابراین بهترین راه برای دفع این مواد زاید، ورزش و حرکت بدنی است.

وی افزود: ورزش حرکتی است تابع اراده، هرگاه که فرد حرکت می کند، اندام ها از حرکت گرم می شوند و حرارت غریزی ایجاد می شود و مفاصل، رباطها و عضلات محکم می شوند.

گلزاری درباره زمان ورزش نیز گفت: بهترین زمان ورزش از نگاه حکمای طب سنتی در فصل بهار نزدیک ظهر و در تابستان اول روز و در زمستان آخر روز است.

وی اظهارکرد: ورزش، حرارت ملایم پدید می آورد و به دفع مواد زائد کمک می کند.

این متخصص گیاهان دارویی اضافه کرد: اندام بدن بر اثر ورزش برای پذیرش غذا آمادگی بیشتری می یابند زیرا مواد زاید آنها دفع شده و جای غذا خالی مانده است.

گلزاری در پایان تصریح کرد: با توجه به اثر ورزش در دفع مواد زائد می توان گفت که ورزش تأثیری مستقیم در پیشگیری و درمان بیماری های قلبی، عروقی، سرطان، افسردگی و دیابت خواهد داشت.


نوشته شده در تاريخ یکشنبه 1390/09/13 توسط mona

تغذيه ورزشکاران ژيمناستيک

 

ژيمناست ها ورزشکاران بسيار خاصي هستند، زيرا تمرينات آنها احتياج به مهارت ، زمان بندي در عملکرد، تمرکز و قدرت فوق العاده دارد که همگي موجب مي شود بدني ورزيده و در عين حال ظريف داشته باشند.

فعاليت هاي ورزشي يک تقسيم بندي کلي دارند : 1- ورزش هاي استقامتي و 2- ورزش هاي قدرتي که هر کدام زير مجموعه ها و نيازهاي فيزيکي خاص خودشان را دارند. ولي ژيمناست ها بي شک ورزشکاران قدرتي هستند. فعاليت آنها نيازمند به کارگيري پي در پي مقدار زيادي انرژي است. فشار اصلي به تارهاي عضلاني تند در عضلات شانه وارد مي شود. انرژي زياد و لحظه اي مورد نياز اين تارهاي سريع از گليکوژن ( فرم ذخيره اي قند بدن ) به عنوان در دسترس ترين سوخت بدن تامين مي شود. به علاوه اين تارهاي تند نسبت به تارهاي کند خيلي زود خسته مي شوند، چون به سرعت از اسيد لاکتيک انباشته مي شوند.

نکته ي کليدي در عملکرد مناسب اين تارها، اطمينان از وجود ذخاير کافي گليکوژن به عنوان سوخت اوليه است که با مصرف مقدار زيادي کربوهيدرات يک روز قبل از مسابقه و در روز مسابقه تامين مي شود.

" روز قبل از مسابقه "

توصيه هاي کلي :

• صبحانه، نهار و شام بايد حاوي مقدار زيادي کربوهيدرات باشد.

•آب و مايعات زيادي بنوشيد تا آب مورد نياز روز مسابقه تامين شود.

• از خوردن غذاهاي چرب بپرهيزيد.

صبحانه :

* 2 کف دست نان سنگک يا بربري به علاوه 2 برش کره و 2 قاشق مربا

* يک ليوان

شير کم چربي 5/1) درصد

سيب با پوست يا پوره شده ( فالوده سيب : مخلوط سيب رنده شده با شکر و کمي گلاب (

* يک ليوان آب ولرم ( بهتر است قبل از صبحانه بنوشيد)

نهار :

* ساندويچ همبرگر

* يک ليوان آب

پرتقال طبيعي

* يک عددموز

* يک ليوان نوشابه

عصرانه :

* يک ليوان

چاي و 6 عدد بيسکويت کوچک

* يک عدد ميوه

* 3 لقمه نان و کره و مربا

شام :

* ماکاروني با گوشت يا مرغ ( کم چرب)

* سالاد فصل

* دسر شکلاتي ( بصورت آماده موجود است ) يا يک عدد ويفر شکلاتي KIT KAT

* يک ليوان آب

بعد از شام :

* شير موز يا ماست ميوه اي

* يک ليوان آب

" روز مسابقه "

توصيه هاي کلي :

• يک صبحانه سبک و زود هضم بخوريد.

• در محل مسابقه تنقلات و ميان وعده هاي پر کربوهيدرات و زود هضم به همراه داشته باشيد، چون ممکن است به دليل بعضي اتفاقات ، شروع مسابقات ساعت ها طول بکشد.

• در طول روز ، مرتب ولي به مقدار کم آب بنوشيد تا دچار

کم آبي و احساس تشنگي نشويد.

صبحانه :

* کف دست نان لواش يا نان باگت به همراه 2 تا 3 قاشق مربا

* يک ليوان آب ميوه

* فالوده سيب يا نصف ليوان آب سيب طبيعي

* يک جرعه آب از بطري آبي که به همراه داريد بنوشيد.

ميان وعده ها

از مواد غذايي زير مي توانيد به عنوان ميان وعده در قبل يا حين مسابقه استفاده کنيد :

* آب ميوه

* ژله

* نان و مربا

* کشمش يا برگه آلو

* بيسکويت ترد

" در طول تمرينات "

تغذيه اصولي در طول تمرينات نيز ضروري است. چون تمرينات ورزشي اصولاً بعد از ساعت مدرسه است، چيزي که به عنوان نهار و عصرانه خورده مي شود ، بر چگونگي انجام تمرينات تاثير بسياري دارد. به دليل اينکه بچه ها در مدرسه فرصت خوردن يک نهار کامل را ندارند و بعضاً از بوفه مدرسه خوراکي مي خرند، بايد آموزش هاي لازم را براي انتخاب و خريد خوراکي هاي سالم به آنها آموخت.

" اصول کلي "

• از خوردن ساندويچ ها و غذاهاي پر سس اجتناب کنيد، چون موجب مي شود مقدار زيادي چربي دريافت کنيد.

• غذاهايي راکه خيلي سرخ شده اند نخوريد.

• بهتر است فقط غذاهايي که کمي سرخ يا برشته شده اند را بخوريد.

• به جاي نوشابه بهتر است ازشير کم چربي ، دوغ يا آب استفاده کنيد.

• مقدار زيادي سالاد و ميوه مصرف کنيد.

جدول زير انتخاب هاي صحيح غذايي را براي يک ژيمناست نشان مي دهد.

اين مواد غذايي را انتخاب کنيد

اين مواد غذايي را انتخاب نکنيد

 مرغ بريان

 مرغ سرخ شده يا کتلت سرخ شده ي گوشت

 همبرگر و چيزبرگر بدون سس

 همبرگر با سس مخصوص

 ميوه تازه يا آب ميوه تازه

 شيريني خامه اي

 شير ، دوغ و آب

 نوشابه

 پيتزاي گوشت و سبزيجات با پنير کم

 پيتزاي مخصوص پر پنير و پپروني

 ترد و بيسکويت خشک

ژيمناست هاي جوان بايد انرژي و مواد مغذي لازم را به مقدار کافي دريافت کنند ، چون هنوز در حال رشد هستند . اگر از خوردن غذا امتناع کنند قدرت عضلاتشان کم شده و توانايي تمرکزشان کم مي شود و حتي ممکن است بلوغ جنسي در آنها ديرتر رخ دهد.

فرايند بلوغ نگراني خاصي براي ژيمناست هاي جوان به همراه دارد ، زيرا با تجمع چربي در سينه ها، ران ها و باسن همراه است. از اين رو والدين بايد مراقب غذا خوردن بچه هايشان باشند و آموزش هاي لازم را به آنها بدهند تا دچار کمبود انرژي نشوند. يک رژيم ايده آل براي آنها، بايد شامل غلات خصوصاً

غلات سبوس دار ، ميوه هاي تازه ، سبزيجات ، گوشت هاي کم چربي و لبنيات کم چربي باشد که زمينه ساز موفقيت و سير قهرماني آنهاست


نوشته شده در تاريخ یکشنبه 1390/09/13 توسط mona
آشنايي با رشته ورزشي ژيمناستيک

تمرينات خاص و اوليه ژيمناستيک در يونان قديم به وجود آمده و اين تمرينات بخشي از آموزش هاي نظامي و حرکات بدني افراد آن زمان به حساب مي آمد اين حرکات بدني و تمرينات بدني به عنوان برنامه مکمل با برنامه هاي آموزشي کودکان قرار گرفته بود. اين عقيده وجود داشت. که اين تمرينات باعث ايجاد اتحاد و يکپارچگي بين فکر و بدن مي شود تاريخچه ژيمناستيک را مي توان در يونان قديم بازيابي کرد.

 ژيمناستيک از کلمهeinzgghna (به معني انجام تمرينات بدون لباس) گرفته شده است. ژيمناستيک در شکل امروزي اولين بار در سوئد ديده شد. تاريخچه ژيمناستيک نشان مي دهد لوازم مسابقات ژيمناستيک توسط آلمان و چکسلواکي در دهه ۱۸۸۰ ايجاد شدند. آقاي تحصيل کرده آلماني به نامjahn Lvbwig fribrich به عنوان پدر ژيمناستيک معروف است. او از ابزار و لوازم التحرير براي ايجاد تقويت نظم شخصي و قدرت بدني استفاده کرد. روش سوئدي در سمت ديگر که توسط آقايlin Henric per ابداع شد بر روي هماهنگ سازي و موزون کردن با استفاده از توپ هاي کوچک حلقه و چوب بود. تنها مسئله زمان بود که مانع از همه گير شدن ورزش ژيمناستيک در اروپا شد.

 تاريخچه ژيمناستيک موزون

ژيمناستيک يک ورزش است که حرکات بدن را بر اساس يک آهنگ، هماهنگ و موزون مي سازد در حقيقت ژيمناستيک را مي توان به عنوان يک هنر در نظر گرفت مسابقات ژيمناستيک ميزان توانايي، قدرت، هماهنگي، انعطاف بدني افراد را ارز يابي مي کند. در تاريخچه ژيمناستيک ورزشکاران متعددي وجود دارند که دنيا را با حرکات و اجراي فوق العاده خود تحت تاثير قرار داده اند. اين نوع ژيمناستيک ريشه خود را در بخش ژيمناستيک مدرن ايجاد کرده است و تحت تاثير سيستم آزاد سوئدي قرار گرفته است. ژيمناستيک آشتيک نشان يک سري از احساسات و عواطف همراه با حرکات بدن مي باشد.

 حرکات متناسب، اولين بار توسط ژيمناستي از سوئيس به عنوان تمرينات بدني براي نوازندگان به منظور بهبود دامنه حرکات بدني آنها معرفي شد و همچنين باعث انعطاف عضلات و وضعيت ايستادن مناسب مي شد. ژيمناستيک موزون بر اساس عناصر مختلفي از قبيل اجرا، اصول، نرمي حرکات و انجام حرکات در خط و همچنين حالات چهره و حرکات بدن ارزشيابي مي شود . آکروباتيست هاي قوي باعث کاهش امتياز ژيمناست هاي شرکت کننده مي شوند.

 حرکات ژيمناستيک موزون برروي يک فرش تخت انجام مي گيرد و با استفاده از خطوطي محدوده شخصي از آن جدا شده استEbin Ernes ستوني به وجود آوردند که براي امتياز بندي ژيمناستيک موزون بود و پس از آن به عنوان يک ورزش رقابتي معرفي شد. زيمناستيک موزون در سال ۱۹۶۶ در آمريکا معرفي شد. ولي در آن زمان داراي محبوبيت مردمي بالايي نبود. در سال ۱۹۶۲ فدراسيون بين المللي ژيمناستيک اين ورزش را به عنوان يک رشته ورزشي معرفي کرد. اولين دوره مسابقات جهاني ژيمناستيک موزون در بوداپست با حضور ۱۰ کشور مختلف جهان انجام شد.

 ژيمناستيک مردان

ژيمناستيک مردان نياز به مهارت ويژه و دقت بسيار بالايي دارد. فضاي موجود در اين رشته براي انجام حرکات زميني مورد استفاده قرار مي گيرد. سالتوس هاي مختلف. حرکات چرخشي و پيچشي و فرودهاي متعدد به عنوان موارد امتياز آور در رشته مي باشند.

 حلقه ثابت

اين حلقه ها بايد به طور کامل ثابت و تحت کنترل باشند. شخص ژيمناست بايد به طور کامل بدن خود را براي نمايش حرکات زيبا در اين حلقه ها ثابت حفظ کند. پرش ارتفاع و کل مسافت طي شده و شتاب مرد ژيمناست به طور کلي موارد مورد امتياز و مطرح در اين رشته مي باشد. شخص ورزشکار پرش خود را با حرکت مانوري آکروباتيک در هوا انجام مي دهد و يک فرود ثابت و تعادلي باعث ايجاد جلوه در حرکت او مي شود.

 ميله پارالل براي تاب خوردن و پرواز از قسمت هاي مهم اين رشته مي باشد. مشکل ترين قسمت در انجام حرکات در اين رشته ژيمناستيک زماني است که فرد ژيمناست براي انجام حرکت و جابه جايي در قسمت جلوو پشت سالتوس بايد ميله ها را رها کند. حرکات خرک اين رشته يکي از دشوارترين بخش حرکات و جا به جايي دست ها به همراه حرکات پيچيده بدن بر روي خرک مي باشد. اين موقعيت به ژيمناست اين امکان را مي دهد که به طور فوق العاده اي از يک پرتاب به چرخش ديگر بدن خود را موج دهد.

 ميله هاي افقي

اين ميله هاي افقي يا ميله ارتفاع به عنوان يک رشته مهم براي نمايش ميزان جرات و مهارت شخص ژيمناست مرد به حساب مي آيد.

 المپيک ژيمناستيک

ژيمناستيک المپيک هميشه به عنوان يک سبک مهمي از همزماني قدرت و توانايي به همراه روش و سبکي که باعث يک تاثير نفس گير تماشاچيان مي شود معرفي شده است. ناديا کمانچي با کسب ۱۰ امتياز در مسابقات المپيک مونترال همواره به عنوان يک شا خص در تاريخچه المپيک ژيمناستيک به حساب مي آيد. در ژيمناستيک المپيک ۱۴ رشته حرفه اي وجود دارد.

 ماراتن حرکات موزون

و رشته هاي مجزا براي مردان و زنان وجود دارد دو رديف از داوران وظيفه نظار ت و داوري اين رشته ها را بر عهده دارند. هر داور مي تواند به فرد شرکت کننده امتيازي تا سطح ۱۰ را بدهد. داوران اجرايي عمليات و حرکات فرد ورزشکار را بر اساس مسائل تکنيکي و شکل حرکت قضاوت مي کنند. امتيازها بر اساس نظر داوران بر اساس پيچيدگي و دشواري حرکت در صورت وجود خطا در اجرا از کل امتياز کسر خواهد شد. شش داور اجرايي بر روي حرکات فردي ژيمناست نظر مي دهند و ميانگين ۴ امتياز به عنوان امتيازنهايي محسوب مي گردد.

 بيشترين و کمترين امتياز حذف مي شوند. براي جلوگيري از بروز حادثه، مددکاران ورزشي در مواقع نياز در کنار تشک ايستاده اند ولي اگر ورزشکاران از آنها کمک بگيرند اين امر باعث کاهش امتياز فرد ورزشکار مي شود. اولين مسابقات وسيع و گسترده ژيمناستيک در سال ۱۸۹۶ در آتن يونان انجام شد . آلمان به عنوان تيم منتخب کليه مدالها را از آن خود کرد. پنج کشور در اين مسابقات شرکت کردند. در سال ۱۹۲۴ در فرانسه براي اولين بار مردها در رشته هاي انفرادي در ژيمناستيک با يکديگر مسابقه دادند. تيم ژيمناستيک زنان براي اولين بار در المپيک ۱۹۸۱ کار خود را آغاز کرد

. مسابقات قهرماني جهاني ژيمناستيک اولين مسابقات بين المللي بعد از المپيک ۱۸۹۶ در شهر آنتورپ بلزيک برگزار شد. ژيمناست هايي از کشور بلژيک، فرانسه، لوکزامبورگ و هلند در اين مسابقات شرکت کردند. اولين مسابقات تيمي مردان در المپيک ۱۹۰۴ در سن لويس برگزار شد. از آن زمان تا کنون رشته هاي مختلف در مسابقات جهاني ژيمناستيک اضافه شده است. مسابقات قهرماني ژيمناستيک درسال ۲۰۰۳ در کاليفرنيا با شرکت ۱۶ تا ۲۴ تيم برگزار شد. در قسمت تيمي مردان چين رتبه اول را بدست آورد و در قسمت زنان به مقام اول رسيد.

 


نوشته شده در تاريخ جمعه 1390/09/11 توسط mona

نتایج بدست آمده از یک پژوهش نشان می دهد: سولفات روی به عنوان یک داروی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن در کنار داروهای درمان سرماخوردگی می تواند در كاهش طول مدت علائم بیماری در کودکان تاثیر مثبت داشته باشد.

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، پارسا یوسفی، پژوهشی را با هدف بررسی تاثیر سولفات روی بر طول مدت علائم سرماخوردگی در كودكان طراحی و اجرا كرده است.

بر اساس این پژوهش، سرماخوردگی شایعترین بیماری در كودكان است كه در اوایل كودكی، به طور متوسط شش تا هفت بار در سال ایجاد می شود. از عوارض سرماخوردگی می توان به ایجاد عفونت های باكتریال ثانویه، غیبت از مدرسه و صرف هزینه زیاد جهت درمان اشاره كرد.

درمان معمول سرماخوردگی به صورت درمان علامتی است و در صورتی كه بتوان با داروی مؤثر و كم عارضه، مدت علائم سرماخوردگی را در كودكان كاهش داد، می توان از عوارض آن كاست. بر اساس برخی مطالعات صورت گرفته، سولفات روی دارای اثر ضد ویروسی و تقویت كننده سیستم ایمنی است.

این پژوهش از نوع كارآزمایی بالینی است و در كودكان یك تا هفت سال مبتلا به سرماخوردگی كه به صورت سرپایی به درمانگاه كودكان مراجعه كرده بودند، انجام شده است. در این تحقیق بیماران به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند كه حجم نمونه در هر گروه ۵۶ نفر بود. یك گروه، مكمل سولفات روی را برای مدت ۱۰ روز دریافت كردند و گروه دیگر این مكمل را دریافت نكردند. بر اساس پرسشنامه تنظیم شده، طول مدت هر یك از علائم آب ریزش و گرفتگی بینی، سرفه، عطسه، تب و طول مدت كلی بیماری، در هر دو گروه مورد بررسی قرار گرفت. داده های جمع آوری شده با نرم افزار SPSS و تی تست و من ویتنی آنالیز شدند.

یافته ها بیانگر این مطلب بود که میانگین طول مدت آب ریزش و گرفتگی بینی در كودكان مبتلا به سرماخوردگی كه سولفات روی دریافت كردند، نسبت به گروهی كه سولفات روی دریافت نکردند، كاهش معنی دار داشت. همچنین میانگین طول مدت سرفه در گروه دریافت كننده سولفات روی نسبت به گروهی كه آن را دریافت نكردند، با اختلاف معنی داری كمتر بود. در نتایج حاصله، میانگین طول مدت عطسه نیز در گروه دریافت كننده سولفات روی با تفاوت معنی داری كمتر از گروه دیگر بود. میانگین طول مدت تب نیز در گروه دریافت كننده سولفات روی نسبت به گروه دیگر كاهش معنی دار داشت و میانگین طول مدت كلی بیماری در گروه دریافت كننده سولفات روی، نسبت به گروهی كه دارو را دریافت نكردند، با اختلاف معنی داری كمتر بود. همچنین در هیچ یك از نمونه های مورد بررسی، عوارض جانبی مشاهده نشد.

بر اساس نتایج بدست آمده در این مطالعه، می توان از داروی سولفات روی در كنار سایر درمان های حمایتی سرماخوردگی برای كاهش طول مدت علائم و عوارض ناشی از آن استفاده كرد.... /  خبرگزارى ايسنا


نوشته شده در تاريخ سه شنبه 1390/09/01 توسط mona

فکر کردن مداوم به غذا به شما کمک می‌کند تا وزن خود را کاهش دهید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین محققان متوجه شدند فکر کردن در مورد غذا واقعا به شما کمک می‌کند از خوردن آن اجتناب کنید.


زمانی که شما در طول روز در مورد یک وعده غذایی خوشمزه فکر می‌کنید در حقیقت تمایل شما برای آن غذا کاهش پیدا می‌کند.
در این روش شما نباید فقط در مورد غذا فکر کنید، بلکه باید مرتبا خود را در حال خوردن آن تصور کنید. به این ترتیب مکانیسم‌های طبیعی کنترل اشتها و غذا خوردن در بدن به شکلی تحریک می‌شوند که درنهایت تمایل شما برای خوردن غذا کاهش پیدا می‌کند.
دکتر کری موروگ محقق ارشد این مطالعات از دانشگاه کارنیگ ملون در پیتس‌بورگ در این باره گفت: ما متوجه شدیم افرادی که مرتب خود را در حال خوردن غذا تصور می‌کنند به مرور زمان تمایلشان برای مصرف آن غذا کم‌تر می‌شود و در نهایت کم‌تر غذا می‌خورند.
در این مطالعات دانشمندان از گروهی از داوطلبان خواستند به طور مرتب به خوردن یک غذای شیرین فکر کنند. در پایان یک ظرف شیرینی در اختیار این داوطلبان قرار گرفت و از آن‌ها خواسته شد تا می‌توانند از این شیرینی‌ها مصرف کنند. افرادی که دفعات بیش‌تری خود را در حال خوردن این شیرین‌ها تصور کرده‌ بودند کم‌تر از دیگران توانستند شیرینی بخورند.
این یافته‌ها که در نشریه ساینس به چاپ رسیده است نشان می‌دهد فکر کردن در مورد یک غذای خاص دارای یک اثر روانی است که از آن به عنوان عادت‌سازی یاد می‌شود. با استفاده از این روش تمایل غذا خوردن حتی تا 50 درصد کاهش پیدا می‌کند.
در نتیجه با انجام این تحقیقات مشخص می‌شود این باور قدیمی که فکر کردن در مورد غذا باعث افزایش اشتهای انسان می‌شود کاملا نادرست است و در اصل باید گفت با این شیوه انسان‌ها تمایل به غذا خوردن پیدا می‌کنند.

منبع : www.salamatnews.com


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 1390/08/19 توسط mona

منبع : فصلنامه كوه شماره 63

ترجمه: دكتر سهيل جهانتاب -

منبع: مجله sumit57

به ياد داشتن سه اصل مهم در مورد پياده‌روي با كودكان الزامي است: لذت‌بخش كردن آن، لذت‌بخش كردن آن و بالاخره لذت‌بخش كردن آن.

تحریک کنجکاوی طبیعی کودک

البته بدون ترديد برنامه بايد با امنيت و اطمينان خاطر انجام شود و اهميت اين مسأله فوراً در ذهن نقش مي‌بندد، در عين حال اگر بتوانيم اين ورزش را به عنوان يك لذت مادام‌العمر به همراه فوايد سلامتي بي‌شمار به كودكان معرفي كنيم آن‌گاه اين كار براي آنها مهيج خواهد بود و نه زجرآور و طاقت‌فرسا، ضروري است كه آنها از خاطرات شاد اولين تجربه تپه‌نوردي (Hill walking) خود عكس‌هاي يادگاري داشته باشند.

چه سني براي شروع مناسب است؟

من هم مانند خيلي از مادرانِ جوانِ تشنه ورزش، با فرزند خردسالم با كوله‌پشتي تپه‌نوردي‌هاي زيادي كرده‌ام. بعد از مشكلات متعدد، تازه ياد گرفتم كه چگونه وسايل ضروري را به همراه بردارم. توقف‌هاي زياد براي استراحت و انجام كارهاي فرزندم (نظير تعويض پوشك و فرصت چهار دست و پا راه رفتن او به اطراف) داشته باشم و يك آينه كوچك با خود بردارم تا در طول راه او را ببينم و بتوانم بدون مشكل خاصي برنامه را به پايان ببرم.

اما اين مرحله خيلي طول نمي‌كشد تا اينكه بچه به اندازه كافي بزرگ شود و نيازي به قراردادن او در كوله‌پشتي نباشد، در عين‌حال بتواند با آهسته گام‌برداشتن همراه شما باشد.

كودكان نوپا ذاتاً ماجراجو هستند و شما مي‌توانيد در اين مرحله سفرهاي گردشي در ارتفاعات پايين‌تر را جايگزين برنامه‌هاي ديگر كنيد. 4 تا 6 سالگي سن مناسبي براي تپه‌نوردي صحيح با هدف درست، انگيزه و روحيه قوي دسته‌جمعي مي‌باشد.

 


نوشته شده در تاريخ سه شنبه 1390/08/17 توسط mona
10 روش برای كسب نتایج بهتر در بدنسازی


دریك ناولین

زمانی كه " روی جونز" برای حمله به عنوان قهرمانی در برابر" اریك لوكاس" پای به درون رینگ گذاشت،آنهم در حالی كه به عقیده بسیاری ضعیف و كتك خورترین بوكسور دنیا تصور می شد، انرژی سرشار، تیزبینی و آمادگی او مایه شگفتی تمامی گزارشگران گوشه و كنار رینگ گردید. این تعجب و شگفتی با توجه به بازی جونز در یك مسابقه نتیجه حرفه ای بسكتبال در آغازین ساعات آن روز قابل درك بود. به راستی چه شد كه در روز مبارزه بزرگ كمر ضعفهای بدنی او تا این اندازه شكست؟ یك دلزدگی ساده. جونز نیاز داشت تا با زور آزمایی جدید در میدانی دیگر به فضای تمرین خود حال و هوای تازه ای بخشیده و هیجان بازی مبارزه را همچنان حفظ كند. ضمناً او در آن مبارزه پیروز هم شد. از آنجایی كه حتی ورزشكاران طراز اول جهان نیز در هنگام تمرینات لحظاتی یكنواخت و فاقد پویایی را تجربه می كنند، خود دلیل محكمی بر آن است كه چه بسا هر كدام از ما نیز در برابر این قبیل دوره های افول در تمرینات آسیب پذیر باشیم- به ویژه آنكه اگرعامل انگیزه دهنده دستمزدهای میلیون دلاری در روز نباشد. اگر به مرز تكرار و یكنواختی رسیده اید، دچار عدم تمركز در باشگاه گشته اید، و یا دوست دارید به تمرینات خود رنگ و بوی تازه ای ببخشید، 10 روش گردآورده شده در اینجا را یار و یاور خود برای قرار گرفتن در اوج بازی قلمداد كنید.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 1390/08/17 توسط mona
وزنه ی آزاد یا دستگاه؟


این سوالی است که خیلی از اشخاصی که مایل به اصولی دنبال کردنتمرین هستند ار مربیان خود در باشگاه میپرسند . با این وجود دستگاهای پیشرفته ای که ساخته شده که تقریبا اجرای هر حرکتی را امکان پذیر میسازد ایا واقعا جایی برای استفاده از هالتر و دمبل باقی میماند؟؟؟؟؟؟ ? سوال بسیار خوبی است که جواب غیر قابل انتظاری به دنبال دارد ! این موضوع کاملا بسته به این موضوع دارد که شما بدنسازی را برای چه هدفی دنبال میکنید؟و از تمرینات بدنسازی چه انتظاری دارید ؟اگر شما تمرینات یدنسازی رو برای افزایش حجم عضلات انتخاب کرده اید موضوع کاملا با کس دیگری که بدنسازی را برای تنیس کار میکند فرق میکند .
اگر افزایش حجم با دستگاه امکان پذیر هم نباشد بسیار دشوار است و از طرفی دستگاه ها فقط به صورت محدود میتوانند باعث افزایش حجم عضلانی و قدرت شوند! محال است که یک بدنساز حرفه ای تونسته باشد خود را با جلو پا ماشین و پرس پا خود را به سطح قهرمانی رسانده باشد یا یک پاورلیفتر فقط با پرس سینه ی دستگاه پرس سینه ی خود رو به 300 کیلو افزایش بده .
برای حرفه ای شدن وبرای و رسیدن به حد قهرمانی تمرین با وزنه ی ازاد ضروری است و هیچ دستگاهی نمیتواند جای وزنه ی ازاد رو بگیرد در اینجا قصد نداریم نقش کمکی دستگاها رو زیر سوال ببریم اما نقش انها کمکی و فرعی است فقط همین انتظار بیشتری هم نباید از انها داشت !
اگر قصد افزایش حجم و قدرت عضلانی دارید وقت و انرژی خود را بیخود صرف تمرین با دستگاه ها نکنید راه پیشرف شما وزنه های آزاد هستند تمرین هیچ عضله ای نباید فقط با دستگاه انجام گیرد .
البته دستگاه هایی هستند که نقش بسیار مهمی در موفقیت ورزشکار ایفا میکنند و بعضی حرکات دیگر هم از حرکات وزنه موثرترند مانند هاک .
حرکات هاک اگر با دستگاه اجرا شود موثرتر و بهتر از مشابه ان با هالتر است اما این یک استثنا است حرکات دیگر مانند بارفیکس و جلو بازو با دمبل و نشر خم و ...... هرگز نمیتوانند با حرکات مشابه دستگاهشان مورد مقایسه قرار بگیرند
دستگاها اجرای حرکت را اسان تر میکنند و عضله را از فشاری که برای رشد ان لازم است محروم میسازند البته اجرای حرکات با انها اسانتر است اما از رشد عضله تا یک حد بخصوص بیشتر خبری نیست .
استثنا در اینجا مبتدیان هستند که تمرین با دستگاه برای رشد عضلاتشان بهتر است و به انها در انجام و یادگیری مسیر صحیح حرکت کمک میشود تا در اینده بتوانند با وزنه ی ازاد تمرین خوبی کنند .دستگاها میتوانند قدرت مقاومت و حجم عضلانی مبتدیان را تا حد ززیادی افزایش دهند اما برای حرفه ای شدن کافی نیست .
گروه دیگری که باید در اینجا از انها یاد شود ورزشکارانی هستند یه بدنسازی را برای پیشرفت در رشته ی ورزشی اصلی خودشان دنبال میکنند این ورزشکاران میتوانند به نسبت حرفه ای ها تمرینات بیشتری را با دستگاه انجام دهند اما محدود کردن تمام حرکات به دستگاها ممکن است انها را از بدنسازی راضی نگه ندارد و بعد از مدتی به تاثیر بدنسازی در افزایش قدرت و سرعت و استقامت شک کنند ورزشکاران رشته های سنگینی مانند کشتی و بوکس احتیاج بیشتری به تمرینات با وزنه ی ازاد را دارند .
این افسانه که دمبل و هالتر باعث کند شدن عضله و انعطاف پذیری ان میشود دیگر قابل قبول نیست بطور علمی ثابت شده که تمرینات بدنسازی باعث افزایش قدرت سرعت استقامت و با انجام حرکات کششی باعث انعطاف عضلات میشود .ورزشکارانی که سن انها بالاتر از 60 سال است بهتر است که از دستگاها باری تمرین استفاده کنند البته اگر شما بدنسازی را فقط و فقط برای سلامتی دنبال میکنید و قصد افزایش حجم چشمگریر عضلات رو ندارید میتوانید از دستگاها استفاده کنید اما این را بدانید که دستگاه هیچ گاه نمیتواند جای هالتر و دمبل را بگیرد و هرگز حرکات وزنه ی ازاد رو به طور کامل از برنامه ی تمرینی خود خط نزنید.(sport1)
__________________

نوشته شده در تاريخ سه شنبه 1390/08/17 توسط mona
وزن بدن چگونه تنظیم می شود؟


افراد سالم ، وزن خود را با در نظر گرفتن تغییر زیاد در مصرف کالری و میزان فعالیت روزانه به طور چشمگیر در یک مقدار ثابت حفظ می کنند.
اشتها و سوخت و ساز بدن با شبکه پیچیده ای از عوامل عصبی و هورمونی تنظیم می شود. به عنوان مثال ، اپی نفرین و نوراپی نفرین موجب کاهش اشتها و افزایش سرعت متابولیسم می شود.
کاهش میزان انسولین نیز مصرف گلوکز را کم و فعالیت مرکز سیری را مهار می کند. مراکز اصلی تغذیه سیری در هیپوتالاموس قرار دارد.
جالب است بدانید که داروهایی نظیر آمفتامین که به منظور سرکوب اشتها در ترکیب برخی قرصهای لاغری مورد استفاده قرار می گیرد، از راه آزادسازی نورابی نفرین در سیستم اعصاب مرکزی عمل می کنند.

ادامه مطلب
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک